ˇ

Promena

jelínkova areálu

ˇ

Fb úvod.png

Činnost spolku Na Slunci je od svého počátku provázána s areálem Jelínkovy chaty. Právě v objektu Jelínkovy chaty od roku 2014 provozujeme Lesní mateřskou školu Jelínek. Od září v areálu sídlí i Lesní klub Koloušek pro další předškolní děti, který má zázemí v maringotce. Dále zde pořádáme např. příměstské tábory a environmentální programy pro školy a školky z regionu. 

 

Areál vnímáme jako místo s jedinečným geniem loci. Je rozlehlý, členitý a jeho velkou devizou jsou vzrostlé stromy. Především roky neudržovaná zeleň v kombinaci s původními chatami dává areálu nádech dobrodružného až tajemného místa; alespoň tak cítíme, že děti, navštěvující tento areál, celý prostor vnímají. Nevnímají ale, že zub času se místy zakousal už dost hluboko… Vzhledem k poslání spolku a našemu pozitivnímu vztahu k areálu, jsme se proto rozhodli iniciovat jeho celkovou obnovu a proměnu.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Získali jsme grant Nadace Via v programu Místo, kde žijeme a účast v něm je náš první krok na naší cestě. Tento program má za cíl propojit místní lidi, neziskovky, firmy a instituce a společně upravit konkrétní veřejný prostor. Postupnými kroky od zapojení veřejnosti do komunitního plánování využití areálu, přes podrobnější společnou debatu o vybraných nápadech se chceme dopracovat až k podrobné architektonické studii pro celý areál a jeho stavby. Na základě této studie budeme dále hledat finanční zdroje a spolu s místní komunitou postupně realizovat proměnu areálu.

Nadace Via je nezávislá česká nadace, která za 22 let podpořila přes 5000 projektů, v nichž aktivní lidé zlepšují místo, kde žijí.
Proměna Jelínkova areálu je nastavena na principu veřejného plánování. Spolek (jako dlouhodobý uživatel areálu) na sebe bere roli prostředníka mezi městem Kunštát (jako majitelem pozemku) a jeho budoucím využíváním vyplývajícím z potřeb občanů. Účelem je přivést lidi k aktivitě a vzájemnému propojení, místu dát dobrou péči a lákavé využití. To vše by se mělo vejít do architektonické studie, pro kterou jsme vybrali tandem Molo architekti a krajinářský ateliér Steiner a Malíková.
Jelinek_11_edited.jpg

Projdete se

areálem

ˇ

Tento projekt podpořila Nadace Via díky darům Hamers Foundation, společnosti Hornbach, pana Martina Kulíka a dalších individuálních dárců.

VIA_misto kde zijeme_rgb.jpg
Hornbach.jpg
Celý projekt by nemohl být realizován bez spolupráce a podpory města Kunštát.
Kunštát ZNAK.jpg
Na projektu spolupracují:
molo-logo.png
Steiner Malíková krajináři-logo.jpg
Za dary děkujeme i místním dárcům:
aa1eba962ccf42c785fe9939ff743229-0001.jpg
SPAJZ_final-LOGO.png
Ronytrans_logo_RGB.jpg

Z našeho blogu

_DSC7634
_DSC7680
_DSC7669
_DSC7701
_DSC7779
_DSC7736
_DSC7844
_DSC7900
_DSC7740
_DSC7895
_DSC7770
_DSC7758
IMG_8314
IMG_8325
IMG_8331
Via_komise
Jeleni-chata
kunstat_mkz_2020_2-650x406